پله برقی چیست

پله برقی به راه پله ای متحرک که برای حمل و نقل افراد از  بالا به پایین و از پایین به بالا در یک ارتفاع عمودی گفته می شود. در سراسر دنیا زمانی از پله برقی  استفاده می کنند که امکان نصب آسانسور در آن مکان وجود نداشته باشد.پله برقی ها و همچنین پیاده روهای برقی نیروی محرک خود را با استفاده از موتورهای جریان متناوبی که سرعت ثابتی را ایجاد می کنند تامین می نمایند. این سرعت عموما بین ۰/۳ تا ۰/۶ متر بر ثانیه است.

مکان هایی که از پله برقی استفاده می کنند

از پله برقی ها در فرودگاه ها ، مراکز تجاری ، مراکز حمل و نقل ، مراکز خرید ،  هتل و ساختمان های عمومی استفاده میشود.

 

مزایای پله برقی

پله برقی ها مزایای زیادی دارند به طوریکه میتوانند حجم بسیار بالایی از افراد را جابجا کنند و همینطور قابل نصب در محل پله های معمولی را دارا هستند زمان انتظار ندارند مگر مواقعی که جمعیت افراد زیاد باشد. از می شود برای هدایت افراد به سمت خروجی های اصلی استفاده کرد

 

بخش های پله برقی

سکو های بالا و پایین :

این سکو ها ، قسمت های منحنی به همراه موتور، گیربکس و پله ها را در خود جای می دهند  سکوی بالا شامل موتور گیربکس و سایر تجهیزات اصلی می باشد .

سکوی پایینی چرخها و تجهیزات لازم جهت بازگشت پله به مبدا را درخود نگهداری می کند ، همچنین این قسمت ها وظیفه ی استحکام خرپا را به عهده دارند .

همچنین این سکو ها دارای سینی شانه ای هستند که یکی از وطایف آنها ایجاد محلی برای سوار و یا پیاده شدن مسافران می باشد .

این سینی ها اغلب متحرک بوده و برای دسترسی به قطعات و تجهیزات زیر سکو ها قابلیت جابه جایی دارند .

 

صفحه شانه ای ، قسمتی است که بین سکو و پله های متحرک قرار می گیرد

نام گیری آن بخاطر این است که لبه های رو به روی پله ی آن مجهز شانه هایی است که بین لبه های پله ها قرار می گیرند. این طراحی بدین جهت بکار رفته تا فاصله ما بین قسمت ثابت سکو و پله ها را پرنموده و اجازه ندهد تا اشیا در این شکاف گیر کنند.