بالابر چیست؟

بالابر به ماشینی گفته می‌شود که بمنظور حمل بار و نفر ، یا کار در ارتفاع و یا در خطوط تولید جهت انتقال بار و هم سطح‌سازی استفاده می‌شود.

مکانیزم کار بالابرها تفاوت داشته و با توجه به نوع بالابر جهت انتقال بار از برق ، دیزل و نیروی هیدرولیک استفاده می‌شود. عوامل تعیین کننده‌ در استفاده از بالابر از جمله ظرفیت ، ایمنی ، محیط کار دستگاه ، نوع کاربری و قیمت بالابر می‌باشد. بالابرها در دو نوع کلی بالابر ثابت و بالابر متحرک ساخته می‌شوند.

از انواع دیگر بالابر می‌توان به بالابرهای ساختمانی اشاره داشت که جهت جابجا نمودن بار و مصالح به طبقات ساختمان‌های در حال احداث بکار برده می‌شوند. نوع کاربری بالابرهای نفری کاملاً با جرثقیل ، آسانسور و لیفتراک‌ها متفاوت بوده و نباید از بالابر نفری بعنوان ابزارهای یاد شده استفاده کرد.

ایمنی بالابر

قبل از بکار بردن هر نوع وسیله و ابزار در محیط کار باید ایمنی آن را مدنظر قرار داد و واضح است که بالابرها نیز شامل این اصل مهم می‌باشند. بالابر باید از قدرت ، استحکام و تعادل کافی جهت حمل و جابجایی بار یا نفر برخوردار بوده و روی سطحی واقع شود که قابلیت اتکای مطمئن را دارد.

 

حداکثر ظرفیت حمل بار یا نفر باید برروی بدنه بالابر و بهمراه کاتالوگ آن مشخص شود و در صورت دقت نکردن در ظرفیت بوسیله کاربر  او باید بوسیله تجهیزات امنیتی بالابر جلوی حرکت آن را گرفته و با آلارم هشدار مشخص کاربر را مطلع نماید. همچنین باید از قدرت و استحکام موردنبار برای حمل بار و هر چیز دیگری که به آن متصل شده برخوردار باشد.

تجهیزات بالابری نفر باید از حفاظ مناسب بمنظور حفاظت هرچه بیشتر کاربر در مقابل له شدن ، گیر کردن و سقوط نیز بهره مند باشند. بمنظور پیشگیری از افتادن بالابر باید ابزار و تجهیزات مناسب مثل جک و وزنه دارای تعادل بوده و در صورتی که کاربر در دستگاه بالابر گیر کند ، در معرض خطر نباشد و قادر باشد به راحتی آزاد شود.

سرعت باد ، شیب سطح و عوامل محیطی دیگر که در زمان استفاده از بالابر برروی تعادل بالابر و کا ربر مؤثرند نیز باید با توجه به کاتالوگ دستگاه و دستورالعمل‌های ایمنی آن رعایت شود. باد می‌تواند موجب واژگونی بالابر ، ایجاد تکان‌های شدید و عدم امنیت آن در ارتفاع و حتی ایجاد خسارت گردد. مقاومت بالابر در مقابل باد با توجه به نوع بالابر ، مکانیزم بالابری و ظرفیت آن تفاوت داشته و معمولاً بالابرهای سبک‌تر دارای مقاومت کمتری در مقابل باد می‌باشند.

تجهیزات بالابری باید با رعایت ایمنی و امنیت کامل و در مکان مناسب استقرار یابد تا خطر برخورد ، تصادف و تصادم را کاهش داده و نیز خطر برخورد افراد با دستگاه یا دکل بالابر را به صفر برساند. پس از نصب ، مونتاژ و قبل از قراردادن بالابر در محل باید در فواصل زمانی مناسب دستگاه مورد بازرسی واقع شود که زمانبندی جهت بازرسی دوره‌ای دستگاه بسته به شرایط نصب ، مونتاژ و نوع کارکرد آن متفاوت است.